V neděli večer mi volal pan doktor Jan Hronek špatnou zprávu, že ve věku 85 let zemřela jedna z největších legend českého a československého volejbalu Josef „Bulda“ Musil. Životopisné údaje o této opravdové volejbalové hvězdě byly sice zveřejněny prakticky ve všech médiích ale opakování je přece matkou moudrosti :

Josef Musil (3.7.1932-26.8.3017)

Získal dvě medaile z olympiád (stříbro 1964 v Tokiu, bronz 1968 z Mexika), byl dvakrát mistrem světa (1956 z Paříže a 1966 z Prahy), dále dvakrát mistrem Evropy, šestkrát mistrem Československa a jednou i mistrem Itálie. V roce 2001 byl vyhlášen nejlepším českým volejbalistou 20. století, v roce 2004 byl v USA (Holyoke) jako první Čech uveden do mezinárodní volejbalové Síně slávy.

Josef Musil byl úzce spjat i s Volejbalovou Dřevěnicí a náš turnaj vícekrát navštívil jako hráč.

Doktor Hronek, jistě největší diplomat českého volejbalu, dlouholetý místopředseda evropské volejbalové federace, místopředseda Českého olympijského výboru i Českého volejbalového svazu, byl u toho, když jsme se ve Dřevěnici zasadili o to, aby právě “Bulda” Musil dostal státní vyznamenání. To bylo tak : V roce 2009 nás při Volejbalové Dřevěnici již po několikáté navštívil prezident republiky Václav Klaus a při posezení v klubovně nás vyzval (pamatuji, že jsme u toho byli ředitel Luboš Kraus, zmíněný Honza Hronek a já), abychom taky zkusili navrhnout nějakého volejbalistu na státní vyznamenání. Jsem rád, že jsem zareagoval první a vyhrkl jméno Josefa „Buldy“ Musila. Honza Hronek a Luboš Kraus byli okamžitě pro. A protože pan prezident Klaus se ve volejbale opravdu velmi dobře orientoval, souhlasil a jen požádal, aby návrh oficiálně podal Český volejbalový svaz či Český olympijský výbor.

A vidíte, podařilo se ! 28. října 2009 na Pražském hradě dostal státní vyznamenání „Za zásluhy“ i volejbalista – gentleman Josef „Bulda“ Musil …

Václav Nidrle