Je pondělí ráno a dřevěnické volejbalové kurty i plocha kolem jsou čistě upravené, tak jako by se na nich neproběhla ani neproklouzala téměř osmdesátka týmů, které spolu zápasily o krásné poháry v celkem 8 kategoriích: juniorky a junioři, ženy I.A třídy, muži I.B třídy, týmy žen a mužů nad 40 let, superveteráni nad 50 let a především elitní třída mužů I.A třídy, složená z týmů extraligy a družstev, která pro svou dobrou dlouhodobou výkonnost získala divokou kartu. Zažili jsme krásný víkend podpořený i počasím, které jen v závěru turnaje pochopilo, že je potřeba alespoň trochu pomoci již unavené technické četě a kurty malinko pokropit.

Elitní kategorie si letos opravdu zasloužila pojmenování “elita”: 14 týmů z nejvyšších soutěží, borců ze zahraničních lig, reprezentantů jak bývalých, tak i současných. Bylo těžké najít absolutního favorita mezi loňskými finalisty Humry a Benátky, vítězem letošního ročníku Uniqa extraligy Duklou Liberec či Lhotou pod Libčany, týmem složeným z exreprezentantů a dvojnásobným vítězem. Diváci viděli několik mimořádně kvalitních zápasů, které by všechny byly ozdobou finále za účasti kamer České televize. Možná se shodneme, že tím nejdramatičtějším byl zápas mezi Humry Perštejn a Duklou Liberec v semifinálové skupině, který se rozhodoval v tiebreaku a kde se po dlouhé přetahované nakonec štěstěna přiklonila na stranu Humrů. To opravdové finále potom přišlo v neděli ve 12:20. Televize splnila, co slíbila: kanál ČT4 přerušil vysílání z ME v plážovém volejbalu v Rakousku, aby se věnoval v přímém přenosu finálovému utkání mezi Humry Perštejn a Lhotou pod Libčany. Volejbaloví experti Jirka Rejman a Milan Fortuník se ujali komentování s profesionalitou jim vlastní, na svůj tradiční hlasatelský post nad kurtem číslo 5 usedl také sportovní ředitel turnaje Vašek Nidrle, takže jak místní fanoušci na tribuně, tak i televizní fanoušci měli možnost sledovat finále s odbornými postřehy, které k tomu patří. Finále proběhlo možná trochu rychleji než jsme si – nezaujatí fanoušci – přáli. Humři potvrdili svou suverénní cestu turnajem a v pouze půlhodinovém zápasu přesvědčivě vyhráli oba sety. Lhota sice na Humry nestačila ve finále, ale v předešlých zápasech tito borci okolo Aleše Holubce a Martina Lébla dokázali diváky párkrát pořádně zvednout ze sedadel.

V sobotu absolvovali své soutěže juniorky a junioři do 20 let. V kategorii dorostenek zvítězil tým Dopijem a jdem před týmy Na ex a Nikolety Harém. U chlapců, mezi jejichž týmy se dostalo i několik kadetů z juniorské reprezentace, zvítězil tým Mývaloválová před Velmezem a týmem Slavia Hradec Králové. Herní kvalita byla také na velmi dobré úrovni, jen si musíme trochu postesknout, že nám účastníků v mládežnické kategorii každý rok ubývá. Prý se nechtějí naši mladí ušpinit na antuce? 🙂 Tomu nevěříme, možná jen my nemáme ten správný přístup, jak ty mladé zaktivovat a nadchnout pro náš turnaj. Nevěšíme hlavy a pro naše děti rozjíždíme akce typu Minivolejbal, kde nám naopak zájemců přibývá. To nám dává naději, že i o budoucnost antukové Dřevěnice bude postaráno.

Veteráni nad 40 let rozhodně nedali kůži zadarmo. Viděli jsme líté boje: tým Nemilosrdný Žižkov – nakonec na třetím místě – má ve svém adjektivu přesně to, co tito pánové předvádějí na hřišti: boj o každý míč až do konce, na hřišti žádné smilování se soupeřem, se kterým si ale po utkání podáme ruce a zajdeme na pivko. Konečné pořadí: 1.Prasyl Mladá Boleslav, 2. Hronov-Kladské Pomezí, 3.Žižkov. Jakožto místní patrioti jsme byli nadšeni i výkonem Sokolu Dřevěnice, který překvapivě vyhrál všechny své zápasy ve skupině, nakonec pak jen podlehl se svých dvou posledních zápasech. Dámy nad 40 let sestavily dohromady 4 týmy a měly tak možnost si zahrát do sytosti. Vítězkami se staly ženy z týmu Pozdní sběr před ČZU Praha, Severočeským mixem a týmem Kanónky.

V neděli se nám kromě Extraligy představily týmy mužů I.B třídy (1. a 2.liga). Tuto soutěž vyhrál tým Nymburku po třísetové bitvě proti Turnovu, na třetím místě skončil tým Lokomotiva Česká Lípa. Elitní soutěž si zahrály ženy 1.třídy, kde si to první týmy na závěr rozdaly v jednosetových bitvách v tříčlenné skupině. Vítězství vybojovaly ženy Madety České Budějovice před týmy Slavie Hradec Králové “A” a Benátky “B”. Takzvaní superveteráni, chlapi ve věku 50 let, si také dali pěkně do trika a po několika utkáních každý s každým se radoval z vítězství tým Bižuterie Jablonec před Slavií HK, Žižkovem a Zvičinou.

Co dodat? Určitě poděkování všem partnerům a sponzorům a také dřevěnickým občanům, kteří jako pokaždé věnovali maximum svého volného času přípravám na turnaj, kde velká řada z nich strávila většinu svého víkendu. Technická četa pracovala na výbornou, ženy ve stáncích dokázaly s úsměvem obsluhovat někdy téměř bez přestání po celé dva dny, mladé zapisovačky a zapisovači podávali své zápisy bez jediné chybičky, o naše rozmazlené žaludky se jako tradičně výborně postarali Kuželkovic řízečky, kuřátka a moravští vrabečci, případný náhlý záchvat hladu jsme mohli ukojit párečky, klobáskami nebo vyhlášeným dřevěnickým chlebem.

Se všemi se těšíme na shledanou příští víkend, na který se mohou přihlásit teď už všechny týmy, jak už registrované, tak i sestavené spolu s rodinou nebo kamarády třeba i těsně před zahájením soutěží, jako tradičně v 8 hodin ráno :).

 

Humři Perštejn - vítězný tým v elitní kategorii

Humři Perštejn – vítězný tým v elitní kategorii