Šedesátý pátý ročník tradiční Volejbalové Dřevěnice už je přede dveřmi a pořadatelé mají opravdu „fofr“. Je toho třeba ještě hodně dokončit, dokonale připravit deset antukových kurtů a k tomu jako nadstavbu i dva pískové, připravit zázemí. To představuje vše, co souvisí s parkovištěm a s místem pro stanování, což předpokládá i vyhovující hygienické podmínky. Všichni hráči a hosté jsou zvyklí na pestré a kvalitní stravování apředpokládaných více než dvě stě družstev něco spořádá a zejména vypije ! Nachystána bude i oblíbená večerní zábava.

Letošní jubileum bude provázet i televizní přenos z finálového zápasu e-litní soutěže mužů v neděli od 14.00 hodin. Už teď je možno tipovat, kdo si v něm zahraje. Budou to několikanásobní vítězové Volejbalové Dřevěnice Humři, složená vesměs z velezkušených volejbalových harcovníků okolo Jardy Škacha nebo další „srazilovka“  Lhota pod Libčany, kterou sestavuje další volejbalová legenda, do loňska kapitán representace, Aleš Holubec.Asi velkým překvapením by byla finálová účast reprezentace kadetů, tyto dva týmy přiveze trenér Jindra Licek.

Ale k vidění toho bude mnoho – pořadatelé vypsali deset věkových a výkonnostních kategorií, kde si vyberou reprezentanti i neregistrovaní, kadeti i superveteráni nad 50 let.

Turnaj bude slavnostně zahájen v neděli 5.srpna těsně před polednem a zúčastní se ho i zástupci Českého volejbalového svazu, Českého olympijského výboru a také Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Tak tolik k aktuálnímu ročníku.

Ale jak to všechno ve Dřevěnici začalo? Musíme se ohlédnout až do roku 1923, kdy byla tělovýchovná jednota Sokol založena. V květnu na tom začal pracovat přípravný výbor, 28.října 1923 se pak konala ustavující valná hromada.

A jak to bylo s volejbalem ? Právem je za průkopníka volejbalu ve Dřevěnici považován profesor tělocviku Josef Šťovíček, který tuto hru přivezl ze studií. „Chytila“ se brzy a od konce třicátých let se konaly na hřišti u rybníka i první turnaje, z písemností jsou známé srpnové termíny 1939 a 1940. Druhá světová válka však přeťala všechny, nejen sportovní, aktivity a pokračovalo se až následně. Zájem o volejbal se výrazně zvýšil spolu s prvními úspěchy dřevěnických hráčů. Dorostenci se v roce 1951 stali přeborníkem Čech ve Sportovních hrách vesnické mládeže. Turnaj se hrál v Praze a ještě v tomtéž roce se borci vypravili na Slovensko do Banské Bystrice na mistrovství republiky a přivezli si krásný bronz! A aby toho nebylo málo : Dřevěňáci v říjnu vyhráli velký turnaj v Ostravě, když pokořili čtyřicet startujících dorosteneckých týmů. Ten rok 1951 byl vůbec velmi nabitý volejbalem. V srpnu byla ve Dřevěnici opravdu velká sláva – na kultovním hřišti u rybníka proti domácím borcům nastoupilo ATK Praha, ve kterém startovali téměž všichni naši tehdejší reprezentanti : Láznička, Brož, Fučík, Soukup či Tesař. Snad i tato výjimečná událost byla impulzem, že se Sokolové odhodlali požádat tehdejší místní Národní výbor o pozemek v obci, na kterém by mohli vybudovat čtyři kurty. Dostali ho, dostali ale také podmínku : Ať se neopováží nechat pozemek zarůst kopřivami ! Neopovážili se …

A tak se začal připravovat první ročník turnaje – čtyři mušketýři (Jirkové Štál, Šimánek, Sůva a Josef Kraus) to vzali na sebe a dokázali 15. srpna 1954 uspořádat první ročník turnaje, kde se sjelo 16 družstev. A pak už se to rozeběhlo velmi rychle. Kromě dalších sportovních úspěchů Dřevěnice (dvě první místa na mistrovství republiky mužů po linii DSO Sokol v roce 1955 ve Slovenské Lubči a o rok později v Náchodě) začal mohutnět i turnaj, přibývaly týmy, přidávaly se i kategorie (například od roku 1963 dorostenci a dorostenky), vyhlašovala se MISS turnaje (od roku 1966), kterou už řadu desetiletí sponzorují právě Noviny Jičínska (dříve předchůdce Předvoj). V roce 1968 se přidali i veteráni. Postupně se roz-šiřovala sportoviště, ze čtyř kurtů až na stávajících deset. V roce 1972 byla těsně před termínem turnaje slavnostně otevřena nová klubovna, která dobře sloužila všem aktivitám TJ Sokol až do roku 2003, kdy ji na-hradila nová krásná a účelná stavba s ubytovnou. O rok dříve (tedy 2002) byly dány do provozu i dva plážové kurty, na kterých se sehrálo několik turnajů mistrovství republiky zejména juniorských kategorií.

Ještě jeden návrat proti běhu času : V roce 1987 se hrál 34. ročník Volejbalové Dřevěnice pod patronací Mezinárodního olympijského výboru, na start se postavilo celkem 589 týmů, což je nějakých – těžko uvěřitelných – 4200 volejbalistů a volejbalistek. Nad areálem vlála olympijská vlajka, přijela řada prominentních funkcionářů, v čele s profesorem Černušákem, který zastupoval MOV. Dřevěnice a olympijský výbor, tentokráte Český, spolupracovali i v letech 2003, 2008, 2013 a samozřejmě i letos při jubilejní 65. Dřevěnici.

Od roku 1999 se víceméně pravidelně realizují přímé přenosy České televize z finálového zápasu elitní třídy mužů. Výjimkami, kdy se pořizoval pouze záznam, býval jen souběh s nejvýznamnějšími sportovními akcemi ve světě: olympijské hry v Londýně či Riu, mistrovství světa atletů také v Londýně. Televize přijede i letos, to už jsme zmínili.

Volejbalovým přítelem Dřevěnice se stal i exprezident Václav Klaus, byl u nás už pětkrát a čekáme ho na druhý hrací víkend.

A tak jsme se dostali až do současnosti : Volejbalisté mají ve svém spor-tovním diáři zaškrtnuté první dva víkendy měsíce srpna a do Dřevěnice se těší ! Těší se i dřevěničtí pořadatelé a – protože jsou takoví amatérští (tedy všichni za párek a pivo) profesionálové – turnaj určitě dobře dopadne, snad jen počasí by mohlo být drobnou překážkou …

Přijeďte se podívat !

Václav Nidrle, sportovní ředitel turnaje